#60491. ΣΤΕΓΑΣΗ ΑΔΕΣΠΟΤΩΝ ΣΚΥΛΩΝ ΣΕ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΚΑΙ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ

Λεπτομέρειες

Κατηγορία: Αδέσποτα ζώα - Ζωολογικός Κήπος
Εμπλεκόμενα Tμήματα: Διεύθυνση Διαχείρισης Αστικού Περιβάλλοντος , Πράσινο - Τμήμα Κτηνιατρικής Υπηρεσίας & Ζωολογικού Κήπου
Δημιουργήθηκε: 14-01-2020 14:41:56 (πριν ένα μήνα)
Ενημερώθηκε: 21-01-2020 13:37:21 (πριν 26 μέρες)
Γεωγραφικό πλάτος: 40.605000900000000
Γεωγραφικό μήκος: 22.966040700000000
Προβολές: 16
Ψήφοι: 0

Περιγραφή

Καλημέρα, σας αποστέλλω φωτογραφίες που αποτυπώνουν εικόνες που θεωρώ απίθανο να συναντήσει κάποιος σε άλλη ευρωπαική πόλη. Στη συγκεκριμένη διασταύρωση (Αλκμήνης και Μάνθου Ματθαίου-Γήπεδο Άρη) γίνεται σε μόνιμη βάση η στέγαση (έδώ και 3 χρόνια), αλλά και η σίτιση (κόκαλα, κρέατα) αδέσποτων σκύλων, διαδικασία που ενέχει κινδύνους για τη δημόσια υγεία. Σας επισημαίνω ότι από το συγκεκριμένο σημείο (περπατώντας δίπλα στα σκυλιά ή πηδώντας πάνω από αυτά) διέρχονται κάθε μέρα δεκάδες παιδιά που πηγαίνουν στα παρακείμενα νηπιαγωγεία και δημοτικά σχολεία, με ότι κινδύνους συνεπάγονται τα παραπάνω. Παρακαλώ να με ενημερώσετε για τις ενέργειες σας έτσι ώστε να εξαλειφθούν οι παραπάνω εικόνες που αποτελούν ντροπή για την πόλη μας

linear_scale Αδέσποτα ζώα - Ζωολογικός Κήπος

  • Καταχωρήθηκε
  • Γνωστοποιήθηκε
  • Σε εξέλιξη
  • check Απαντήθηκε
  • Κλειστό
  • Στο αρχείο

21-01-2020

πριν 26 μέρες

Απαντήθηκε

  • Αξιότιμε κύριε σας ενημερώνουμε πως α)όσον αφορά τη σίτιση αδέσποτων σκύλων επιτρέπεται βάσει ν.4039/2012 και της εγκυκλίου του Αρείου Πάγου 1/13/1631/8.4.13,πρέπει όμως να τηρούνται οι συνθήκες καθαριότητας, η έλλειψη της οποίας ασφαλώς δημιουργεί ευθύνη, όπως ρητά αναφέρεται. Σε περίπτωση που υφίστανται συνθήκες μη καθαριότητας και κακής υγιεινής θα πρέπει να ενημερωθεί το αστυνομικό τμήμα της περιοχής σας, καθότι είναι αρμόδιο για διερεύνηση καταγγελιών, αυτοψίες και επιβολή κυρώσεων, σε μη συμμόρφωση. β)όσον αφορά τις επισυναπτόμενες φωτογραφίες,ύστερα από ενδελεχή έλεγχο αποτυπώνουν ακριβώς το αντίθετο από τη δική σας ερμηνεία. Το πεζοδρόμιο είναι καθαρό και περιποιημένο, τα ζώα είναι τελείως στην άκρη ,κολλητά πάνω στον τοίχο,σε απόλυτη στοίχιση και σειρά, πάνω σε κουβέρτες- κρεββατάκια και δεν φαίνεται να ενοχλούν τη διέλευση πεζών και μαθητών.Το δοχείο περιέχει ξηρά τροφή- κροκέτες και το ίδιο καθώς και ο χώρος γύρω από αυτό δείχνουν καθαρά και περιποιημένα.
  • Εμπλεκόμενα Tμήματα: Διεύθυνση Διαχείρισης Αστικού Περιβάλλοντος , Πράσινο - Τμήμα Κτηνιατρικής Υπηρεσίας & Ζωολογικού Κήπου

14-01-2020

πριν ένα μήνα

Καταχωρήθηκε

  • Αρχική καταχώρηση στην κατηγορία Αδέσποτα ζώα - Ζωολογικός Κήπος
  • Εμπλεκόμενα Tμήματα: Διεύθυνση Διαχείρισης Αστικού Περιβάλλοντος , Πράσινο - Τμήμα Κτηνιατρικής Υπηρεσίας & Ζωολογικού Κήπου

placeΑλκμήνης 24, Θεσσαλονίκη 542 49, Ελλάδα