#53705. παραλία

Λεπτομέρειες

Κατηγορία: Έλεγχος νομιμότητας (παράνομη στάθμευση - παραεμπόριο - καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος)
Εμπλεκόμενα Tμήματα: Call-Center, Διεύθυνση Δημοτικής Αστυνομίας
Δημιουργήθηκε: 23-08-2019 10:02:39 (πριν 26 μέρες)
Ενημερώθηκε: 11-09-2019 13:59:00 (πριν 7 μέρες)
Γεωγραφικό πλάτος: 40.626449000000000
Γεωγραφικό μήκος: 22.948426000000040
Προβολές: 4
Ψήφοι: 0

Περιγραφή

ο χωρος της παραλίας και ειδικότερα της νέας παραλίας έχει κατακλυσθεί από ελευθέρους ¨επαγγελματίες¨ με καντίνες παραταγμένες τη μία μετά την άλλη στο μέσο ακριβώς του πλακόστρωτου υπό τον συνεχή και αδυσώπητο ήχο των γεννητριών και των λαϊκών ασμάτων προς άγραν πελατών καθιστώντας το διάβα των πολιτών δυσχερές και ανυπόφορο. Σημειωτέον δε ότι ουδείς εξ αυτών των ¨επαγγελματιών¨δεν διαθέτει ταμειακή μηχανή ούτε ελέγχεται προς τούτο. Ο περιορισμός των εν λόγω σε προκαθορισμένη διάταξη στη μέσα πλευρά του πλακόστρωτου ώστε να καθίσταται απρόσκοπτη η διέλευση των πολιτών καθίσταται αναγκαίος. Η δυνατότητα απρόσκοπτης πρόσβασης όλων των πολιτών και δη των κάτοικων αυτού του Δήμου δεν αποτελεί μόνο δικαίωμα αυτών αλλά και υποχρέωση του Δήμου , ο οποίος οφείλει να ¨αποδίδει¨για έργων και πράξεων τα όσα διά των δημοτικών τελών εισπράττει.

linear_scale Έλεγχος νομιμότητας (παράνομη στάθμευση - παραεμπόριο - καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος)

  • Καταχωρήθηκε
  • Γνωστοποιήθηκε
  • Σε εξέλιξη
  • Απαντήθηκε
  • check Κλειστό
  • Στο αρχείο

11-09-2019

πριν 7 μέρες

Κλειστό

  • Σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία, έχει ποινικοποιηθεί η περίπτωση του παρεμπορίου, προβλέποντας τη διαδικασία του αυτοφώρου. Σε αυτή την κατεύθυνση έχουν δοθεί σαφής οδηγίες από την Εισαγγελία για την πραγματοποίηση μόνο Μικτών Κλιμακίων. Η Υπηρεσίας μας επιλαμβάνεται του διοικητικού προστίμου και η ΕΛ.ΑΣ. ή το Λιμενικό το ποινικό κομμάτι. Όπως ορίζει η νομοθεσία, στην πραγμάτωση μικτών κλιμακίων, το γενικό πρόσταγμα και το συντονισμό της επιχείρησης τον έχουν η ΕΛ.ΑΣ. και το Λιμενικό Σώμα, ανάλογα με το χώρο αρμοδιότητας και η υπηρεσία της Δημοτικής Αστυνομίας συνδράμει σε αυτούς. Σε αυτή την κατεύθυνση και έχοντας πλήρη γνώση του προβλήματος, έχουμε πραγματοποιήσει επαφές με την ηγεσία της ΕΛ.ΑΣ., και πραγματοποιούνται έκτακτες μικτές επιχειρήσεις μεγάλης κλίμακας για να αντιμετωπισθεί το φαινόμενο. Η τελευταία τέτοιου είδους επιχείρηση πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 06.09.2019. Εκ μέρους της υπηρεσίας μας γίνονται, στο μέτρο του εφικτού, περιπολίες με αποτρεπτικό χαρακτήρα στην περιοχή που αναφέρεστε. Σας ενημερώνουμε ότι η έλλειψη προσωπικού, ο όγκος αρμοδιοτήτων, ο φόρτος εργασίας και οι εντολές που έχουμε από τον εποπτεύοντα την Υπηρεσία μας Εισαγγελέα δεν επιτρέπουν την συνεχή και αδιάλειπτη παρουσία μας στο σημείο. Για την καλύτερη εξυπηρέτηση σας, δέον θα ήταν να απευθύνεστε, στην υπηρεσία της Ελληνικής Αστυνομίας, ως συναρμόδια αρχή, προκειμένου να επιλαμβάνεται σχετικά. Επίσης για τη μη έκδοση φορολογικών στοιχείων που αναφέρεται, δεν εμπίπτει στις αρμοδιότητες μας. Είμαστε στη διάθεση σας για οποιαδήποτε περαιτέρω πληροφορία – διευκρίνιση και ευχαριστούμε για την επικοινωνία.
  • Εμπλεκόμενα Tμήματα: Call-Center, Διεύθυνση Δημοτικής Αστυνομίας

09-09-2019

πριν 9 μέρες

Σε εξέλιξη

  • -
  • Εμπλεκόμενα Tμήματα: Call-Center, Διεύθυνση Δημοτικής Αστυνομίας

09-09-2019

πριν 9 μέρες

Γνωστοποιήθηκε

  • Η ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΣΑΣ ΠΗΡΕ ΑΡΙΘΜΟ ΕΙΣΕΡΧΟΜΕΝΟΥ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟΥ 133302/09.09.2019
  • Εμπλεκόμενα Tμήματα: Call-Center, Διεύθυνση Δημοτικής Αστυνομίας

06-09-2019

πριν 12 μέρες

Η κατηγορία του αιτήματος άλλαξε σε Έλεγχος νομιμότητας (παράνομη στάθμευση - παραεμπόριο - καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος)

  • -
  • Εμπλεκόμενα Tμήματα: Call-Center, Διεύθυνση Δημοτικής Αστυνομίας

23-08-2019

πριν 26 μέρες

Καταχωρήθηκε

  • Αρχική καταχώρηση στην κατηγορία Γενική κατηγορία αιτημάτων
  • Εμπλεκόμενα Tμήματα: Τμήμα Διαφάνειας

placeΣτρ. Τσιρογιάννη 2, Θεσσαλονίκη 546 21, Ελλάδα