#33038. Αφώτιστο σημείο-παγίδα για περαστικούς (και "παράδεισος" για παραβατικά στοιχεία)

Λεπτομέρειες

Κατηγορία: Ηλεκτροφωτισμός - Καμένες λάμπες
Εμπλεκόμενα Tμήματα: Διεύθυνση Βιώσιμης Κινητικότητας, Οδοποιία - Τμήμα Ηλεκτροφωτισμού & Φωτεινής Σηματοδότησης
Δημιουργήθηκε: 20-06-2018 19:38:54 (πριν 3 χρόνια)
Ενημερώθηκε: 17-07-2018 03:18:54 (πριν 3 χρόνια)
Γεωγραφικό πλάτος: 40.640095061451380
Γεωγραφικό μήκος: 22.947752765537416
Προβολές: 93
Ψήφοι: 0

Περιγραφή

Η λάμπα στον στύλο φωτισμού που βρίσκεται δίπλα στην οικοδομή στον αριθμό 4 της οδού Προφήτου Ηλία, λίγο πιο πάνω από τον ναό του πολιούχου Αγίου Δημητρίου και λίγο πιο κάτω από τον ναό τού Προφήτη Ηλία (δηλαδή, σε μια κατεξοχήν τουριστική διαδρομή τής πόλης), είναι καμένη εδώ και σχεδόν δύο μήνες. Για την ακρίβεια, είναι μισοκαμένη ή βραχυκυκλώνει (ανάβει περιοδικά και για ένα πεντάλεπτο ανά 3-4 ώρες). Το πρόβλημα είναι ότι ο συγκεκριμένος στύλος φωτισμού βρίσκεται ακριβώς μπροστά από μία μικρή αλάνα που δεν φωτίζεται από οποιαδήποτε άλλη πηγή και η οποία, ήδη από τις πρώτες βραδινές ώρες και ως το πρώτο φως της ημέρας, μετατρέπεται σε άσυλο για παραβατικά στοιχεία (περιθωριακοί συχνάζουν εκεί για να ουρήσουν ή για οποιαδήποτε άλλη «δουλειά»), ενώ αδέσποτα κυκλοφορούν στο σημείο, τρομάζοντας τους περαστικούς, που πολύ συχνά είναι μικρά παιδάκια. Θα ήθελα να παρακαλέσω για την αντικατάσταση της λάμπας και, με την ευκαιρία, για τη διερεύνηση της δυνατότητας να καθαριστεί, να φωτιστεί και να αναβαθμιστεί η συγκεκριμένη αλάνα, η οποία, από χώρος απόρριψης σκουπιδιών και άτυπο δημόσιο ουρητήριο, θα μπορούσε να αποτελέσει έναν μίνι πνεύμονα πρασίνου σε μια επιβαρυμένη περιοχή τής πόλης. Σας ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων.

linear_scale Ηλεκτροφωτισμός - Καμένες λάμπες

  • Καταχωρήθηκε
  • Γνωστοποιήθηκε
  • Σε εξέλιξη
  • Απαντήθηκε
  • check Κλειστό
  • Στο αρχείο

17-07-2018

πριν 3 χρόνια

Κλειστό

  • Η ΒΛΑΒΗ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΘΗΚΕ ΣΤΙΣ 6-7-2018
  • Εμπλεκόμενα Tμήματα: Διεύθυνση Βιώσιμης Κινητικότητας, Οδοποιία - Τμήμα Ηλεκτροφωτισμού & Φωτεινής Σηματοδότησης

22-06-2018

πριν 3 χρόνια

Σε εξέλιξη

  • -
  • Εμπλεκόμενα Tμήματα: Διεύθυνση Βιώσιμης Κινητικότητας, Οδοποιία - Τμήμα Ηλεκτροφωτισμού & Φωτεινής Σηματοδότησης

20-06-2018

πριν 3 χρόνια

Καταχωρήθηκε

  • Αρχική καταχώρηση στην κατηγορία Ηλεκτροφωτισμός - Καμένες λάμπες
  • Εμπλεκόμενα Tμήματα: Διεύθυνση Βιώσιμης Κινητικότητας, Οδοποιία - Τμήμα Ηλεκτροφωτισμού & Φωτεινής Σηματοδότησης

placeΠροφήτου Ηλία 4, Θεσσαλονίκη 546 33, Ελλάδα