#2776. κολωνάκια και θέσεις κάδων Δημητρίου Μητροπούλου

Λεπτομέρειες

Κατηγορία: Θέσεις - Οριοθέτηση κάδων - Τοποθέτηση νέων κάδων
Εμπλεκόμενα Tμήματα: Διεύθυνση Ανακύκλωσης και Διαχείρισης Αστικών Αποριμμάτων, Καθαριότητα - Γραφείο Κάδων - Πλυστικών, Καθαριότητα - Τμήμα Καθαριότητας
Δημιουργήθηκε: 08-03-2016 08:28:32 (πριν 4 χρόνια)
Ενημερώθηκε: 22-03-2016 12:37:06 (πριν 4 χρόνια)
Γεωγραφικό πλάτος: 40.608822035071180
Γεωγραφικό μήκος: 22.960024113422378
Προβολές: 85
Ψήφοι: 0

Περιγραφή

Αγαπητέ κύριε/κυρία, στο παρελθόν είχα υποβάλει δυο αιτήματα που αφορούν τη γειτονιά μου και έχουν ως σκοπό τη βελτιώση των συνθηκών διαβίωσης των πολιτών. Το πρώτο αφορά στην οριοθέτηση των κάδων στην οδό Δημητρίου Μητροπούλου, Μπότσαρη (Αριθμός Πρωτοκόλλου:617/19-02-2013 --- Κωδικός Αιτήματος: 27001). Το δεύτερο αφορά στην ανάγκη για κολωνάκια κατά το μήκος της οδού Μητροπούλου ώστε να αποφεύγεται η κατάληψη των πεδοδρομίων από τα αυτοκίνητα. Ομολογώ οτι έγινε προσπάθεια για την ικανοποίηση του πρώτου αιτήματος, με καθόλου επιτυχία. Μέσα σε διάστημα 6 μηνών οι θέσεις των κάδων καταστράφηκαν με αποτέλεσμα την επιστροφή στην παλιά εικόνα, στην συγκέντρωση δηλαδή όλων των κάδων σε ένα σημείο (στο νούμερο 20). Εκτός της αντιαισθητικής εικόνας και του γεγονότος οτι ο αριθμός των κάδων δεν είναι αρκετός για μια τόσο πυκνοκατοικημένη περιοχή, τα προβληματα είναι τεράστια ειδικά την περίοδο της καλοκαρίας όπου τα σκουπίδια υπερβαίνουν την χωρητικότητα των κάδων και πετάγονται στο δρόμο και στο πεζοδρόμιο, ένα μέτρο από το σπίτι μας και τα σημεία όπου περπατάμε εμείς, τα παδιά μας, οι ηλικιωμένοι γονείς μας. Η κατάσταση αυτή πρέπει να αλλάξει άμεσα. Ουσιαστικά, αιτούμαι τοποθέτηση περισσότερων κάδων επί της οδού Μητροπούλου και οριοθέτηση των θέσεων με τέτοιο τρόπο ώστε να αποφεύγεται η συγκέντρωση τους σε ένα σημείο μόνο. Αυτό συμβαίνει εδώ και χρόνια ειδικά στη Μητροπούλου 20. Για να γίνει αυτό πρέπει να δημιουργηθούν μόνιμες, χτιστές θέσεις κάδων οι οποίες να είναι φιταγμένες με τέτοιο τρόπο ώστε να μην παραβιάζονται από τους οδηγούς που θέλουν να παρκάρουν. Επίσης, στην οδό αυτή (καθώς και στη Σόλωνος) λαμβάνει χώρα εδώ και χρόνια η δευτεριάτικη λαϊκή αγορά. Οι παραγωγοί και λοιποί πωλητές φροντίζουν και αυτοί με τον τρόπο τους ώστε να υπάρχει μια άσχημη εικόνα, καθώς ανεβάζουν τα αμάξια τους στο πεζοδρόμιο, μετακινούν τους κάδους πάνω στο πεδοδρόμιο και γενικά αφήουν ελάχιστο χώρο για διακίνηση σε ανθρρώπους όλων των ηλικιών και με διαφορετική ικανότητα μετακίνησης (μωρά με καρότσια, ηλικιωμένοι με μπατσούνια, αναπηρικά καροτσάκια). Οπότε σε συνδιασμό με το πρώτο μου αίτημα καλό είναι να βρεθεί μια λύση και για το δεύτερο για το οποίο δεν έχει γίνει τίποτα εδώ και 3 χρόνια. Ουσιαστικά πρέπει να τοποθετηθούν κολωνάκια κατα μήκους των οδών Σόλωνος και Μητροπούλου ώστε να είναι εύκολη και ασφαλής η μετακίνηση και να σταματήσει η καταστροφή των πλακών του πεζοδρομίου, γεγονός που από μόνο του καθιστά προβληματική τη μετακίνηση. Επίσης, καλό είναι να δημιουργηθούν είσοδοι-έξοδοι προς και από τα πεζοδρόμια οι οποίες δεν θα μπλοκάρονται από αυτόκίνητα ή πάγκους της λαϊκής. Είμαι στη διάθεση σας για οποιαδήποτε επιπλέον πληροφορία. Με τιμή, Στυλιάδης Χάρης

linear_scale Θέσεις - Οριοθέτηση κάδων - Τοποθέτηση νέων κάδων

  • Καταχωρήθηκε
  • Γνωστοποιήθηκε
  • check Σε εξέλιξη
  • Απαντήθηκε
  • Κλειστό
  • Στο αρχείο

22-03-2016

πριν 4 χρόνια

Σε εξέλιξη

  • -

08-03-2016

πριν 4 χρόνια

Γνωστοποιήθηκε

  • -

08-03-2016

πριν 4 χρόνια

Καταχωρήθηκε

  • Αρχική καταχώρηση στην κατηγορία Θέσεις - Οριοθέτηση κάδων - Τοποθέτηση νέων κάδων

placeΔημ. Μητροπούλου 18-20, Θεσσαλονίκη 546 44, Ελλάδα