#2455. Στάθμευση σε ποδηλατόδρομους

Λεπτομέρειες

Κατηγορία: Γενική κατηγορία αιτημάτων
Εμπλεκόμενα Tμήματα: Τμήμα Διαφάνειας
Δημιουργήθηκε: 23-02-2016 19:20:44 (πριν 3 χρόνια)
Ενημερώθηκε: 23-03-2016 09:35:06 (πριν 3 χρόνια)
Γεωγραφικό πλάτος: 40.629514578213830
Γεωγραφικό μήκος: 22.962071634176596
Προβολές: 49
Ψήφοι: 5

Περιγραφή

Οι ποδηλατόδρομοι της πόλης έχουν αφεθεί στην ανεξέλεγκτη μανία των οδηγών. Ως ποδηλάτης και πολίτης αυτού του δήμου έχω να καταγγείλω την δημοτική αρχή και την τροχαία που αδιαφορούν παντελώς. Οι ποδηλατόδρομοι της οδού Σαλαμίνος την Κυριακή 21 Φεβρουαρίου (και κάθε Κυριακή) ήταν απροσπέλαστοι για κάποιον ποδηλάτη που είχε την ευκαιρία να απολαύσει την βόλτα του στην παραλία. Επίσης ο ποδηλατόδρομος επί της Αγ.Δημητρίου στο ύψος της οδοντιατρικής σχολής είναι μονίμως απροσπέλαστος,καθώς έχει μετατραπεί σε χώρο στάθμευσης για τους "έξυπνους" οδηγούς,με αποτέλεσμα οι ποδηλάτες να αναγκάζονται να πορεύονται από τον δρόμο. Όλοι ξέρουμε ότι σε εκείνο το σημείο τα αυτοκίνητα αναπτύσουν σχετικά μεγάλη ταχύτητα με αποτέλεσμα οι ποδηλάτες να κινδυνεύουν άμεσα.

linear_scale Γενική κατηγορία αιτημάτων

  • Καταχωρήθηκε
  • Γνωστοποιήθηκε
  • Σε εξέλιξη
  • Απαντήθηκε
  • check Κλειστό
  • Στο αρχείο

23-03-2016

πριν 3 χρόνια

Κλειστό

  • Σχετικά με το αίτημα, κοινοποιούμε την απάντηση της Δ/νσης Δημοτικής Αστυνομίας, προς ενημέρωση: "Σε απάντηση της από 23-02-16 αίτησης σας , μέσω ηλεκτρονικής αλληλογραφίας , η οποία διαβιβάστηκε στην υπηρεσία μας , με το υπ' αριθ. 22826/2281/17-03-16 έγγραφο της Δ/νσης Διαφάνειας και Εξυπηρέτησης Δημοτών ,σας γνωρίζουμε τα εξής: Η υπηρεσία της Δημοτικής Αστυνομίας, μετά την πρόσφατη επανασύσταση και επαναλειτουργία της στο Δήμο Θεσσαλονίκης, έχει επικεντρωθεί σε πρώτη φάση, κατόπιν υπόδειξης της ποινικά προϊσταμένης αρχής (Εισαγγελία Πρωτοδικών Θεσσαλονίκης) στον έλεγχο των παράνομα σταθμευμένων οχημάτων σε κεντρικές αρτηρίες- οδούς του ιστορικού κέντρου της πόλης, καθώς είναι κοινά παραδεκτή η αδήριτη ανάγκη αποσυμφόρησης της κυκλοφορίας οχημάτων και πεζών . Ο ποδηλατόδρομος της Σαλαμίνος καθώς και της Αγίου Δημητρίου έχει ενταχθεί στο έκτακτο - περιοδικό πρόγραμμα αστυνόμευσης. Σας ενημερώνουμε ότι κατόπιν και άλλων καταγγελιών που έχει δεχθεί η Δημοτική Αστυνομία Θεσσαλονίκης για τους εν λόγω ποδηλατόδρομους πραγματοποιούνται συχνοί έλεγχοι κατά τις ώρες λειτουργίας της Υπηρεσίας. Επί του παρόντος Κυριακή δεν διατίθεται προσωπικό. Σε κάθε περίπτωση όμως σας ενημερώνουμε ότι η υπηρεσία της Δημοτικής Αστυνομίας, με το υπάρχον διαθέσιμο προσωπικό, αδυνατεί να διαθέσει πλήρωμα για τη συνεχή και αδιάλειπτη αστυνόμευση μίας συγκεκριμένης περιοχής, καθώς οι ανάγκες και οι περιοχές ελέγχου μεταβάλλονται κατά τη διάρκεια κάθε ημέρας και προσαρμόζονται σύμφωνα με τις κυκλοφοριακές συνθήκες που επικρατούν καθώς και το πλήθος των καταγγελιών, στις οποίες καλούμαστε να ανταποκριθούμε . Είμαστε στη διάθεση σας, για οποιαδήποτε πληροφορία – διευκρίνιση." Είμαστε στη διάθεση σας για οποιαδήποτε περαιτέρω πληροφορία – διευκρίνιση.

23-02-2016

πριν 3 χρόνια

Η κατηγορία του αιτήματος άλλαξε σε

  • -

23-02-2016

πριν 3 χρόνια

Καταχωρήθηκε

  • Αρχική καταχώρηση στην κατηγορία Ποδηλατόδρομοι

placeΑγίου Δημητρίου, Θεσσαλονίκη 546 36, Ελλάδα