#17340. τοποθέτηση περίφραξης για δημιουργία πάρκου σκύλων

Λεπτομέρειες

Κατηγορία: Γενική κατηγορία αιτημάτων
Εμπλεκόμενα Tμήματα: Τμήμα Διαφάνειας
Δημιουργήθηκε: 24-05-2017 10:31:37 (πριν 2 χρόνια)
Ενημερώθηκε: 22-06-2017 08:08:02 (πριν 2 χρόνια)
Γεωγραφικό πλάτος: 40.604447375543610
Γεωγραφικό μήκος: 22.973101582972730
Προβολές: 27
Ψήφοι: 0

Περιγραφή

Καλησπέρα ονομάζομαι Λία Χριστάρα και μένω στην περιοχή της Χαριλάου. Το πάρκο που βρίσκεται στην συμβολή των οδών Κανάρη και Διστόμου (είναι χώρος πρασίνου επί της ουσίας) καθημερινά πολλοί ιδιοκτήτες σκύλων το επιλέγουν για να κάνουν βόλτα τα κατοικίδια τους (κι εγώ είμαι μέσα σε αυτούς). Θα μπορούσε ο δήμος να περιφράξει ένα κομμάτι του πάρκου έτσι ώστε να μην υπάρχει κίνδυνος για τους οδηγούς καθώς πολλές φορές φεύγουν και φτάνουν στους δρόμους;Η διαμόρφωση του χώρου θα βοηθούσε και για την προστασία των πεζών. Ευχαριστώ

linear_scale Γενική κατηγορία αιτημάτων

  • Καταχωρήθηκε
  • Γνωστοποιήθηκε
  • Σε εξέλιξη
  • Απαντήθηκε
  • check Κλειστό
  • Στο αρχείο

22-06-2017

πριν 2 χρόνια

Κλειστό

  • Σχετικά με το αίτημα, κοινοποιούμε την από 06/06/2017 απάντηση της Διεύθυνσης Διαχείρισης Αστικού Περιβάλλοντος του Δήμου Θεσσαλονίκης, προς ενημέρωση: "...Σας γνωρίζουμε ότι περίφραξη κοινόχρηστων χώρων γίνεται όταν πρόκειται για χώρους χαρακτηρισμένους ως αθλοπαιδιές ή παιδικές χαρές, για λόγους ασφαλείας, σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία. Ο δημοτικός χώρος πρασίνου επιτρέπεται να χρησιμοποιείται μόνο για τον προορισμό του και η υπηρεσία μας είναι αρμόδια για τις κάθε είδους φυτοτεχνικές εργασίες, στο σύνολο της καλυπτόμενης επιφάνειας, ώστε να βελτιώνεται η ποιότητα ζωής των κατοίκων. Σύμφωνα με το Ν. 4039/2012 κάθε δεσποζόμενο ζώο συντροφιάς που συντηρείται ή προορίζεται να συντηρηθεί από τον άνθρωπο, τελεί υπό την άμεση επίβλεψη και φροντίδα του ιδιοκτήτη, κατόχου, συνοδού ή φύλακά του. Επομένως, δεν μπορεί να κατασκευαστεί περίφραξη σε τμήμα του παραπάνω πάρκου, διότι στόχος μας είναι η αποφυγή μείωσης του πρασίνου στην πόλη. Είμαστε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε πληροφορία ή διευκρίνηση." Ευχαριστούμε για την επικοινωνία.

29-05-2017

πριν 2 χρόνια

Σε εξέλιξη

  • Σχετικά με το αίτημα, σας ενημερώνουμε ότι έχει διαβιβαστεί στο Τμήμα Μελετών και Σχεδιασμού Αστικού Περιβάλλοντος, της Διεύθυνσης Διαχείρισης Αστικού Περιβάλλοντος του Δήμου Θεσσαλονίκης.

25-05-2017

πριν 2 χρόνια

Γνωστοποιήθηκε

  • -

24-05-2017

πριν 2 χρόνια

Καταχωρήθηκε

  • Αρχική καταχώρηση στην κατηγορία Γενική κατηγορία αιτημάτων

placeΓυμνασιάρχου Κωνσταντίνου Μικρού 34, Θεσσαλονίκη 542 50, Ελλάδα