#1470. ΠΑΡΑΝΟΜΟ ΠΑΡΚΑΡΙΣΜΑ ΣΕ ΔΡΟΜΟ (ΠΕΖΟΔΡΟΜΟ) ΟΔΟΣ ΑΔΑΝΩΝ

Λεπτομέρειες

Κατηγορία: Γενική κατηγορία αιτημάτων
Εμπλεκόμενα Tμήματα: Τμήμα Διαφάνειας
Δημιουργήθηκε: 06-11-2015 17:58:13 (πριν 3 χρόνια)
Ενημερώθηκε: 16-03-2016 09:59:31 (πριν 3 χρόνια)
Γεωγραφικό πλάτος: 40.609083356293040
Γεωγραφικό μήκος: 22.973839888360544
Προβολές: 40
Ψήφοι: 0

Περιγραφή

Στην οδό Αδάνων η οποία είναι χαρακτηρισμένη ως δρόμος διεύλευσης πεζών παρκάρουν συνεχώς οχήματα ιδίως τις απογευματινές ώρες με αποτέλεσμα να εμποδίζουν την διεύλευση από αυτήν. Ειδικότερα στην γωνία με Δερκών όπου υπάρχει πυλωτή το αποτέλεσμα είναι πολλές φορές να μην μπορούμε να μπούμε στην πυλωτή και αρκετές φορές να μην μπορούμε να βγούμε. Η γνώμη μου είναι ότι πρέπει να γίνεται καθημερινή περιπολία από την ΔΗμοτική αστυνομία, να μπούν σημάνσεις που να εμποδίζουν το παράνομο παρκάρισμα. Εκτός από το να εμποδίζεται η πρόσβαση στην πυλωτή, εμποδιζεται και η διέλευση ασθενοφόρου σε περίπτωση εκτάκτου ανάγκης ή αλλου δημοσίου οχηματος και κυρίως αναιρείται ο σκοπός του πεζόδρομου όπως είναι χαρακτηρισμένη η οδός

linear_scale Γενική κατηγορία αιτημάτων

  • Καταχωρήθηκε
  • Γνωστοποιήθηκε
  • Σε εξέλιξη
  • Απαντήθηκε
  • check Κλειστό
  • Στο αρχείο

16-03-2016

πριν 3 χρόνια

Κλειστό

  • Σχετικά με το αίτημα παρατίθεται η απάντηση της Δ/νσης Δημοτικής Αστυνομίας προς ενημέρωση των επισκεπτών: "Σε απάντηση της από 06-11-15 αίτησής σας, μέσω ηλεκτρονικής αλληλογραφίας, η οποία διαβιβάστηκε στην υπηρεσία μας, με το υπ' αριθ. 103323/356/1603/24-12-15 έγγραφο της Δ/νσης Διαφάνειας και Εξυπηρέτησης Δημοτών, σας γνωρίζουμε τα εξής: Η υπηρεσία της Δημοτικής Αστυνομίας, μετά την πρόσφατη επανασύσταση και επαναλειτουργία της στο Δήμο Θεσσαλονίκης, έχει επικεντρωθεί σε πρώτη φάση, κατόπιν υπόδειξης της ποινικά Προϊσταμένης Αρχής (Εισαγγελία Πρωτοδικών Θεσσαλονίκης) στον έλεγχο των παράνομα σταθμευμένων οχημάτων σε κεντρικές αρτηρίες- οδούς του ιστορικού κέντρου της πόλης, καθώς είναι κοινά παραδεκτή η αδήριτη ανάγκη αποσυμφόρησης της κυκλοφορίας οχημάτων και πεζών . Το γεγονός αυτό, σε συνδυασμό με την εξαιρετικά περιορισμένη αριθμητική δύναμη του υπάρχοντος προσωπικού, δυστυχώς καθιστούν ανέφικτη προς το παρόν την αστυνόμευση των οδών που βρίσκονται στο εναπομείναν πολεοδομικό συγκρότημα. Υπάρχει δυνατότητα επέμβασης κατόπιν τηλεφωνικών καταγγελιών, προς εξυπηρέτηση ιδιαίτερων αναγκών (π.χ. Αναπηρικές θέσεις, διαβάσεις, ράμπες πεζών, παρόδια ιδιοκτησία) από τα μηχανοκίνητα τμήματα. Από τα ανωτέρω, αντιλαμβάνεστε πως δεν είναι εφικτή, με τις υπάρχουσες συνθήκες η εντατική αστυνόμευση των οδών Αδάνων και Δερκών, για τις οποίες και κάνετε μνεία στην επιστολή σας. Για την καλύτερη εξυπηρέτησή σας, δέον θα ήταν να απευθύνεστε προς το παρόν, στο αρμόδιο τμήμα Τροχαίας, ως συναρμόδια αρχή, προκειμένου να επιλαμβάνεται σχετικά. Συνοψίζοντας, γίνεται καταγραφή από τη Διεύθυνσή μας των περιστατικών στα οποία αναφέρεστε, αλλά υφίσταται πρόδηλη αδυναμία αστυνόμευσης εκ μέρους της υπηρεσίας τη συγκεκριμένη χρονική περίοδο. Είμαστε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε περαιτέρω πληροφορία – διευκρίνιση."

22-12-2015

πριν 3 χρόνια

Γνωστοποιήθηκε

  • -

09-11-2015

πριν 3 χρόνια

  • -

06-11-2015

πριν 3 χρόνια

  • Αρχική καταχώρηση στην κατηγορία Οδόστρωμα - Πεζοδρόμια

placeΑδάνων 19-23, Θεσσαλονίκη 544 54, Ελλάδα