#13441. Εστία μόλυνσης και παραβατικής συμπεριφοράς

Λεπτομέρειες

Κατηγορία: Συντήρηση πάρκων και νησίδων πρασίνου
Εμπλεκόμενα Tμήματα: Διεύθυνση Διαχείρισης Αστικού Περιβάλλοντος , Πράσινο - Τμήμα Συντήρησης Κήπων
Δημιουργήθηκε: 01-03-2017 10:12:40 (πριν 3 χρόνια)
Ενημερώθηκε: 12-10-2017 10:21:38 (πριν 2 χρόνια)
Γεωγραφικό πλάτος: 40.593889931210484
Γεωγραφικό μήκος: 22.949488154769938
Προβολές: 47
Ψήφοι: 0

Περιγραφή

Στην περιοχή Μαρίας Κάλλας με Καθηγητή Ρωσίδη υπάρχει σημείο στο οποίο έχουν κυριαρχήσει καλαμιές και άλλα παρασιτικά φυτά με αποτέλεσμα να έχει μετατραπεί σε ζούγκλα από την οποία καθημερινά εκδράμουν τρωκτικά κ.α. Επιπρόσθετα η πυκνή βλάστηση έχει δώσει την ευκαιρία σε "κάποιους" να τη χρησιμοποιούν ως αποθήκη άγνωστων αντικειμένων. Συγκεκριμένα, σε καθημερινή σχεδόν βάση αφήνονται πλαστικές σακούλες και κουτιά με άγνωστο περιεχόμενο μέσα στις πυκνές καλαμιές, τις οποίες σακούλες έρχονται άλλοι τη νύχτα και τις παραλαμβάνουν. Η όλη εικόνα συμπληρώνεται από έναν φοίνικα ο οποίος δεν φυτεύτηκε ηθελημένα στο σημείο αλλά προφανώς από σπόρο που παρασύρθηκε από τον άνεμο, κι ο οποίος φοίνικας μετά και την κακοκαιρία του Ιανουαρίου ξεράθηκε κι αποτελεί κίνδυνο για τους διερχόμενους πεζούς, πολλοί από τους οποίους είναι ηλικιωμένοι ασθενείς που επισκέπτονται τα ιατρεία μεγάλης εταιρίας που δραστηριοποιείται στην περιοχή.

linear_scale Συντήρηση πάρκων και νησίδων πρασίνου

  • Καταχωρήθηκε
  • Γνωστοποιήθηκε
  • Σε εξέλιξη
  • Απαντήθηκε
  • check Κλειστό
  • Στο αρχείο

12-10-2017

πριν 2 χρόνια

Κλειστό

  • -

06-03-2017

πριν 3 χρόνια

Απαντήθηκε

  • Ευχαριστούμε για την επικοινωνία. Σας ενημερώνουμε, ότι το σημείο το οποίο φαίνεται στις φωτογραφίες δεν αποτελεί πάρκο ή νησίδα πρασίνου του Δήμου Θεσσαλονίκης. Προφανώς πρόκειται για ιδιωτικό χώρο για τον οποίο οι ιδιοκτήτες θα πρέπει να κάνουν τις εργασίες που απαιτούνται. Το Τμήμα Συντήρησης Κήπων θα είναι στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε πληροφορία ή διευκρίνιση.

02-03-2017

πριν 3 χρόνια

Γνωστοποιήθηκε

  • -

02-03-2017

πριν 3 χρόνια

Η κατηγορία του αιτήματος άλλαξε σε

  • -

01-03-2017

πριν 3 χρόνια

Καταχωρήθηκε

  • Αρχική καταχώρηση στην κατηγορία Δενδροφυτεύσεις - Κλαδεύσεις - Φυτώρια - Κοπή δένδρων

placeΜαρίας Κάλλας, Θεσσαλονίκη 546 55, Ελλάδα