#1209. Άρρωστα δέντρα

Λεπτομέρειες

Κατηγορία: Δενδροφυτεύσεις - Κλαδεύσεις - Φυτώρια - Κοπή δένδρων
Εμπλεκόμενα Tμήματα: Διεύθυνση Διαχείρισης Αστικού Περιβάλλοντος , Πράσινο - Τμήμα Αλσών - Δενδροστοιχιών - Φυτωρίων
Δημιουργήθηκε: 06-10-2015 23:42:02 (πριν 6 χρόνια)
Ενημερώθηκε: 29-01-2016 08:18:49 (πριν 5 χρόνια)
Γεωγραφικό πλάτος: 40.618843123161200
Γεωγραφικό μήκος: 22.975881091476480
Προβολές: 172
Ψήφοι: 0

Περιγραφή

Επανέρχομαι εκ νέου για ένα θέμα που σας πρωτοέκανα γνωστό πριν από περίπου δύο χρόνια, αλλά ως σήμερα δεν έχετε δώσει καμία λύση στο πρόβλημα. Επί της οδού Πολυκλείτου 39 στην Άνω Τούμπα υπάρχουν κάποια δέντρα εκ των οποίων μάλιστα το ένα έχει ξεπεράσει σε ύψος και την 4όροφη πολυκατοικία και τα οποία είναι όλα άρρωστα. Πιο συγκεκριμένα πριν από δύο χρόνια σας έκανα γνωστό ότι τα δέντρα αυτά εκκρίνουν μία κολλώδη ουσία που πέφτει και κάθεται επάνω στα αυτοκίνητα μας και δημιουργεί λεκέδες και στίγματα που είναι αδύνατον να βγουν, με αποτέλεσμα να καταστρέφονται οι περιουσίες μας. Το φαινόμενο αυτό κουφώνεται, σε δύο περιόδους μέσα στον χρόνο. Τον Μάϊο με Ιούνιο και την τωρινή περίοδο δηλαδή το Φθινόπωρο. Ιδιαίτερα δε, την άνοιξη που στην κυριολεξία κολλάνε όλα, μέχρι και τα πεζοδρόμια! Αν περάσετε και τώρα θα δείτε σε τι μαύρο χάλι είναι όλα τα αυτοκίνητα και δυστυχώς δεν επιδιορθώνονται. Προ δύο ετών λοιπόν μου απαντήσατε ότι τα δέντρα αυτά είναι άρρωστα και ότι θα πρέπει να ιαθούν με βιολογικό τρόπο, αφού βρίσκονται μέσα σε κατοικημένη περιοχή. Έκτοτε και παρόλο που περάσανε δύο χρόνια ο Δήμος δεν έδειξε καμία ευαισθησία στο θέμα αυτό και μάλλον υποθέτω ότι η υπόθεση πέρασε στο αρχείο. Το μόνο που βλέπουμε είναι να καταστρέφονται οι περιουσίες μας και γενικά όλος ο χώρος εκεί έχει γίνει ανυπόφορος. Παρακαλώ για άλλη μια φορά όπως επιληφθείτε επί του θέματος και να δώσετε κάποια μόνιμη λύση.

linear_scale Δενδροφυτεύσεις - Κλαδεύσεις - Φυτώρια - Κοπή δένδρων

  • Καταχωρήθηκε
  • Γνωστοποιήθηκε
  • Σε εξέλιξη
  • check Απαντήθηκε
  • Κλειστό
  • Στο αρχείο

29-01-2016

πριν 5 χρόνια

Απαντήθηκε

  • Μετά την διαπίστωση της έκτασης του εντομολογικού προβλήματος τα δένδρα αυτά θα ενταχθούν στο πρόγραμμα βιολογικής καταπολέμησης που θα ξεκινήσει εργολαβικά και θα επαναλαμβάνεται κάθε Άνοιξη.

09-10-2015

πριν 6 χρόνια

  • -

08-10-2015

πριν 6 χρόνια

  • -

08-10-2015

πριν 6 χρόνια

  • -

07-10-2015

πριν 6 χρόνια

  • -

06-10-2015

πριν 6 χρόνια

  • Αρχική καταχώρηση στην κατηγορία Δενδροφυτεύσεις - Κλαδεύσεις - Φυτώρια - Κοπή δένδρων

placeΠολυκλείτου 39-41, Θεσσαλονίκη 543 51, Ελλάδα