#5333. Επικίνδυνο "πεζοδρόμιο"

Λεπτομέρειες

Κατηγορία: Οδόστρωμα - Πεζοδρόμια
Εμπλεκόμενα Tμήματα: Διεύθυνση Βιώσιμης Κινητικότητας, Οδοποιία - Τμήμα Οδοποιίας & Οδικής Σήμανσης
Δημιουργήθηκε: 23-06-2016 12:07:38 (πριν 3 χρόνια)
Ενημερώθηκε: 15-11-2016 11:09:48 (πριν 3 χρόνια)
Γεωγραφικό πλάτος: 40.608543070111980
Γεωγραφικό μήκος: 22.979764379560947
Προβολές: 36
Ψήφοι: 1

Περιγραφή

Κάποτε ήταν πεζοδρόμιο

linear_scale Οδόστρωμα - Πεζοδρόμια

  • Καταχωρήθηκε
  • Γνωστοποιήθηκε
  • Σε εξέλιξη
  • Απαντήθηκε
  • check Κλειστό
  • Στο αρχείο

15-11-2016

πριν 3 χρόνια

Κλειστό

  • Σε απάντηση του ηλεκτρονικού σας μηνύματος, σας ενημερώνουμε ότι είναι σε γνώση της Υπηρεσίας μας η κατάσταση στην οποία έχει περιέλθει το πεζοδρόμιο της οδού Πυλαίας (από την οδό Ναυπλίου έως την οδό Α.Χανδρινού), διότι χρησιμοποιείται συστηματικά από τα οχήματα των περιοίκων για να εισέλθουν –εξέλθουν από τις πυλωτές των οικοδομών, είτε από συνεργεία- service αυτοκινήτων (όπως στις φωτογραφίες που επισυνάπτετε στην Πυλαίας 53), είτε διότι καθημερινώς όλες τις ώρες καταλαμβάνεται από τα παρκαρισμένα αυτοκίνητα των περιοίκων. Σύμφωνα με το άρθρο 24 του Κτιριοδομικού Κανονισμού (Υ.Α 3046/304/89, ΦΕΚ 59/Δ/1989), εξ ολοκλήρου υπεύθυνοι για τη συντήρηση των πεζοδρομίων είναι οι ιδιοκτήτες των παροδίων ακινήτων, ωστόσο λόγω της μη συμμόρφωσης των υπόχρεων και της μεγάλης έκτασης του προβλήματος, η Υπηρεσία μας προκειμένου να άρει την επικινδυνότητα και να διασφαλίσει τη χρήση των πεζοδρομίων από τους πεζούς, προγραμματίζει την ανακατασκευή των πεζοδρομίων και την τοποθέτηση αποτρεπτικών εμποδίων στάθμευσης στο τμήμα αυτό της οδού με το έργο “Συντήρηση πεζοδρομίων και πεζοδρόμων “ του Τεχνικού Προγράμματος 2017 του Δήμου μας. Παραμένουμε στη διάθεσή σας για περαιτέρω διευκρινίσεις.

20-10-2016

πριν 3 χρόνια

Σε εξέλιξη

  • -

23-06-2016

πριν 3 χρόνια

Γνωστοποιήθηκε

  • -

23-06-2016

πριν 3 χρόνια

Καταχωρήθηκε

  • Αρχική καταχώρηση στην κατηγορία Οδόστρωμα - Πεζοδρόμια

placeΠυλαίας 55, Θεσσαλονίκη 544 54, Ελλάδα