#45230. ΚΟΠΗ ΚΛΑΔΙΩΝ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΠΥΡΚΑΓΙΑΣ ΜΟΛΥΝΣΗΣ

Λεπτομέρειες

Κατηγορία: Δενδροφυτεύσεις - Κλαδεύσεις - Φυτώρια - Κοπή δένδρων
Εμπλεκόμενα Tμήματα: Διεύθυνση Διαχείρισης Αστικού Περιβάλλοντος , Πράσινο - Τμήμα Αλσών - Δενδροστοιχιών - Φυτωρίων
Δημιουργήθηκε: 07-02-2019 07:48:28 (πριν 3 μήνες)
Ενημερώθηκε: 19-02-2019 06:07:36 (πριν 3 μήνες)
Γεωγραφικό πλάτος: 40.602987794616496
Γεωγραφικό μήκος: 22.960303305557318
Προβολές: 21
Ψήφοι: 0

Περιγραφή

Σας αναφέρω τα 2 αιτήματα μου #41320 και #44804 για κοπή κλαδιών. Ο Δήμος έχει υποχρέωση να ενημερώσει τους ιδιοκτήτες για την κοπή καθάρισμα των δένδρων. Αν δεν βρει τους ιδιοκτήτες την κοπή την αναλαμβάνει ο Δήμος και κόβει πρόστιμο στους ιδιοκτήτες. Υπάρχει ο σχετικός νόμος για κίνδυνο πυρκαγιάς κλπ. Βάσει του Ν. 3852/2010 αρθ. 94 παρ.26 σε περίπτωση μη συμμόρφωσης επιβάλλεται διοικητικό πρόστιμο. Επιπλέον βεβαιώνεται σε βάρος των ιδιοκτητών, νομέων και επικαρπωτών που δεν συμμορφώνονται, η δαπάνη καθαρισμού των οικοπέδων τους και υποβάλλεται μήνυση για το αδίκημα του αρ. 433 του Ποινικού κώδικα. Παρακαλώ για τις ενέργειές σας.

linear_scale Δενδροφυτεύσεις - Κλαδεύσεις - Φυτώρια - Κοπή δένδρων

  • Καταχωρήθηκε
  • Γνωστοποιήθηκε
  • Σε εξέλιξη
  • Απαντήθηκε
  • check Κλειστό
  • Στο αρχείο

19-02-2019

πριν 3 μήνες

Κλειστό

  • Ευχαριστούμε για την επικοινωνία. Σας γνωρίζουμε ότι ο Δήμος μπορεί να παρέμβει καθαρίζοντας ξερά χόρτα οικοπέδου σύμφωνα με την υπ'αρ 4/2012 πυροσβεστική διάταξη,μόνο προς αποτροπή του κινδύνου πρόκλησης πυρκαγιάς η ταχείας επέκτασης της όπως σημειώνετε και εσείς,το από 7-02-2019 αίτημα σας,αφορά κοπή κλάδων. ο Δήμος μπορεί να παρέμβει καθαρίζοντας το οικόπεδο,μόνο ύστερα από έκτακτη προειδοποίηση της Δ/νσης Δημόσιας Υγείας και κοινωνικής μέριμνας της περιφερειακής ενότητας Θεσ/νίκης ή του Υπουργείου Υγείας και εντολή Εισαγγελέα, σύμφωνα με το άρθρο 13 του κανονισμού πρασίνου του Δήμου Θεσσαλονίκης που έχει εγκριθεί με την υπ΄αριθ 1402/16-10-2018 απόφαση (ΑΔΑ σΣΤΟΩΡ5-7ΡΛ) Σε κάθε περίπτωση,δύνασθε να προβείτε σε κοπή γειτονικών κλάδων τα οποία σας δημιουργούν κώλυμα σύμφωνα με τα όσα αναφέρονται στο άρθρο 1008 του Αστικού κώδικα. Είμαστε στη διάθεση σας για οποιαδήποτε διευκρίνησή..
  • Εμπλεκόμενα Tμήματα: Διεύθυνση Διαχείρισης Αστικού Περιβάλλοντος , Πράσινο - Τμήμα Αλσών - Δενδροστοιχιών - Φυτωρίων

11-02-2019

πριν 3 μήνες

Σε εξέλιξη

  • -
  • Εμπλεκόμενα Tμήματα: Διεύθυνση Διαχείρισης Αστικού Περιβάλλοντος , Πράσινο - Τμήμα Αλσών - Δενδροστοιχιών - Φυτωρίων

07-02-2019

πριν 3 μήνες

Γνωστοποιήθηκε

  • -
  • Εμπλεκόμενα Tμήματα: Διεύθυνση Διαχείρισης Αστικού Περιβάλλοντος , Πράσινο - Τμήμα Αλσών - Δενδροστοιχιών - Φυτωρίων

07-02-2019

πριν 3 μήνες

Καταχωρήθηκε

  • Αρχική καταχώρηση στην κατηγορία Δενδροφυτεύσεις - Κλαδεύσεις - Φυτώρια - Κοπή δένδρων
  • Εμπλεκόμενα Tμήματα: Διεύθυνση Διαχείρισης Αστικού Περιβάλλοντος , Πράσινο - Τμήμα Αλσών - Δενδροστοιχιών - Φυτωρίων

placeΠαράσχου 7, Θεσσαλονίκη 542 48, Ελλάδα