#2208. Εγκαταλελειμμένο περίπτερο

Λεπτομέρειες

Κατηγορία: Γενική κατηγορία αιτημάτων
Εμπλεκόμενα Tμήματα: Τμήμα Διαφάνειας
Δημιουργήθηκε: 04-02-2016 20:45:51 (πριν 4 χρόνια)
Ενημερώθηκε: 10-08-2016 09:55:48 (πριν 3 χρόνια)
Γεωγραφικό πλάτος: 40.637613838523720
Γεωγραφικό μήκος: 22.937237060907705
Προβολές: 32
Ψήφοι: 0

Περιγραφή

ΣΤΗ ΓΩΝΙΑ ΤΩΝ ΟΔΩΝ ΛΕΟΝΤΟΣ ΣΟΦΟΥ ΚΑΙ ΦΡΑΓΚΩΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ ΕΝΑ ΚΛΕΙΣΤΟ ΠΕΡΙΠΤΕΡΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΕΣΤΙΑ ΜΟΛΥΝΣΗΣ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΕΥΕΙ ΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΤΩΝ ΠΕΖΩΝ ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΜΕΝΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΤΗ ΣΥΜΒΟΛΗ ΤΩΝ ΑΝΩΤΕΡΩ ΟΔΩΝ ΚΑΙ ΑΦΗΝΕΙ ΕΝΑ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΧΩΡΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΕΖΟΥΣ. ΑΚΟΜΗ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΕΙ ΤΜΗΜΑ ΤΗΣ ΣΤΕΓΗΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΛΙΕΣ ΤΟΥ ΤΕΝΤΕΣ ΚΡΕΜΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ. Η ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΣΗ ΤΟΥ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΟΥΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΠΛΑΣΗ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ (ΠΛΑΤΕΙΑ ΧΡΗΜΑΤΗΣΤΗΡΙΟΥ) ΟΠΟΤΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΡΓΑ ΝΑ ΦΡΟΝΤΙΣΕΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΘΕΡΜΑ.

linear_scale Γενική κατηγορία αιτημάτων

  • Καταχωρήθηκε
  • Γνωστοποιήθηκε
  • Σε εξέλιξη
  • Απαντήθηκε
  • check Κλειστό
  • Στο αρχείο

10-08-2016

πριν 3 χρόνια

Κλειστό

  • Σχετικά με το αίτημα, κοινοποιούμε την απάντηση της αρμόδιας Υπηρεσίας του Δήμου Θεσσαλονίκης, που είναι η Διεύθυνση Εξυπηρέτησης Επιχειρηματία, προς ενημέρωση: "...Από το διοικητικό φάκελο προκύπτει ότι η άδεια για το περίπτερο επί της οδού Φράγκων αρ.18, είχε μεταβιβαστεί σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν.1044/1971 σε κόρη Αναπήρου Πολέμου, η οποία είναι εν ζωή και στα πλαίσια της κείμενης νομοθεσίας δεν επιτρέπεται κατάργηση της θέσης και αποξήλωση του κουβουκλίου. Ωστόσο, το γεγονός ότι παραμένει κλειστό επί πολλά έτη αντιτίθεται στην Νομοθεσία, καθώς οι άδειες περιπτέρων χορηγούνται για την εξυπηρέτηση του καταναλωτικού κοινού και το Δημόσιο συμφέρον και θα πρέπει να λειτουργούν συνεχώς προκειμένου να ανταποκρίνονται στο σκοπό για τον οποίον τους χορηγήθηκε. Για τους λόγους αυτούς και με γνώμονα την καλύτερη δυνατή αντιμετώπιση του θέματος, η Υπηρεσία μας, θα αποστείλει πρόσκληση προς τη δικαιούχο για την κατάθεση απόψεων και εάν δεν προσέλθει, θα προχωρήσει σε ενέργειες ανάκλησης της άδειας εκμετάλλευσης, λόγω μη λειτουργίας επί μεγάλο διάστημα. Σας αναφέρουμε τα ανωτέρω και είμαστε στη διάθεσή σας για οποιεσδήποτε περαιτέρω διευκρινήσεις." Ευχαριστούμε για την επικοινωνία.

27-07-2016

πριν 3 χρόνια

Σε εξέλιξη

  • Σχετικά με το αίτημα, σας ενημερώνουμε ότι έχει διαβιβαστεί στην αρμόδια Υπηρεσία του Δήμου Θεσσαλονίκης, που είναι η Διεύθυνση Εξυπηρέτησης Επιχειρηματία.

27-07-2016

πριν 3 χρόνια

Η κατηγορία του αιτήματος άλλαξε σε

  • -

27-07-2016

πριν 3 χρόνια

Γνωστοποιήθηκε

  • -

07-02-2016

πριν 4 χρόνια

Η κατηγορία του αιτήματος άλλαξε σε

  • -

04-02-2016

πριν 4 χρόνια

Καταχωρήθηκε

  • Αρχική καταχώρηση στην κατηγορία Οδόστρωμα - Πεζοδρόμια

placeΦράγκων 18, Θεσσαλονίκη 546 26, Ελλάδα